Island Seniors Games athletes win with style

Teams from the mid-Island area did well this year

Local athletes came up with some clutch performances at the B.C. Seniors Games.

A contingent of 112 participants from Nanaimo, Nanoose Bay, Lantzville and Gabriola Island returned home with dozens of medals following last week’s games in Trail, Rossland and Castlegar.

The region’s most prolific medallist, once again, was Nanoose Bay swimmer Heidi Bromley. The freestyle specialist won seven gold medals and one silver — quite a significant chunk of the Vancouver Island North zone’s tally of 97 gold medals, 74 silver and 53 bronze.

Bromley’s teammate Nancy Ryan also won eight medals, six of them gold.

At the track and field stadium, Nanaimo’s Barry Sparkes and Nanoose’s Joe Giegerich were standouts with three gold medals apiece.

 

 

 

Medal results include:

 

 

 

Archery – Michael Poole, gold, 3D longbow without sight, gold, target longbow without sight.

 

 

 

Badminton – Jackson Hirota, gold, mixed doubles, bronze, competitive doubles, gold, rec singles; Art Davis, gold, rec doubles, silver, rec singles; Len Ohlhausen, gold, rec doubles, bronze, mixed rec doubles; Bill Chen, silver, rec doubles, gold, mixed rec doubles; Mike Robert, silver, mixed rec doubles, silver, rec doubles; Mary Mark, gold, rec doubles, gold, rec singles; Noreen Martin, gold, rec doubles; Joan Galey, gold, rec doubles, silver, mixed rec doubles; Lois Ohlhausen, gold, rec doubles, bronze, mixed rec doubles; Stella Hu, silver, rec doubles, gold, mixed rec doubles, gold, rec singles..

 

 

 

Five-pin bowling – Maureen Carr, bronze, team; Donna Ramsay, bronze, team; Lynne Rankin, bronze, team; John Van Eijk, bronze, team; Rob Verbrugge, bronze, team.

 

 

 

Bridge – Hugh Power, gold, duplicate; Olga Power, gold, duplicate; Miriam Peacock, bronze, social Flight A; Doug Peacock, bronze, social Flight A.

 

 

 

Curling – Karen Hungar, gold; Susan Barber, gold; Frank Voysey, gold, mixed; Eleanor Voysey, gold, mixed; Dianne Smith, gold, mixed; Garry Smith, gold, mixed.

 

 

 

Cycling – Derek Steel, gold, competitive time trials.

 

 

 

Golf – Chris Frederickson, gold, low gross; Tina Robertson, silver, low net; Graham Mules, bronze, low gross; Lesley Hazeldine, silver, low gross.

 

 

 

Hockey – Jack Downing, gold; Jean-Paul Guy, gold; Gerry Richardson, gold; Henry Weibe, gold; Andy McNally, gold; Bob Simpson, gold.

 

 

 

Pickleball – Alex Gendron, silver, rec doubles, silver, mixed rec doubles; Debby Morgan, gold, rec doubles; Dee Pitcher, gold, rec doubles, silver, mixed rec doubles; Theresa Orcutt, gold, mixed competitive doubles; Ronnie Pitcher, silver, competitive singles.

 

 

 

Soccer – Glen Kirkpatrick, silver; Adda Besseghieur, silver; Dave Johnson, silver; Glen Murphy, silver; Scott MacLean, silver; Gil Windley, silver; Ted Boe, silver; Keith Watson, silver; Ken Wright, silver; Jasbir Singh Sajan, silver; Andy Dixon, silver; Doug Cowling, silver; Paul Fudge, silver; Phil Morgan, silver; Ken Robertson, silver.

 

 

 

Track and field – Barry Sparkes, bronze, 100m dash, gold, 200m, silver, long jump, gold, triple jump, gold, pentathlon; Bill Hollingshead, silver, 1,500m, silver, 10km road race, silver, 800m, silver, 5,000m.

 

 

 

 

— Nanaimo News Bulletin/Black Press/with files from Valerie Rossi.