OTFC shines at Junior Development Championships

The Oceanside Track and Field Club’s Junior Development program wrapped up recently.

The Oceanside Track and Field Club.

The Oceanside Track and Field Club.

The Oceanside Track and Field Club’s Junior Development program wrapped up recently with the B.C. Athletics Junior Development Championships.

The championship event was held close to home this year, with athletes from around the province converging on Nanaimo for the three-day event.

Ten local athletes placed in the top eight in their events, competing against the best B.C. athletes.

According to OTFC co-coach Randy Longmuir, top performances were turned in by:

• Kate Morrison: 3rd in 800m Racewalk

• Libby Elliott: 4th in hammer, 5th in discus, 6th in javelin

• Serena Woolnough: 4th shot put, 7th hammer, 7th discus

• Avi Bassett: 4th in discus

•Allie Proctor: 5th in hammer

• Kokeb Cooper: 6th in 600m, 8th in 100m

• Jensen Keltie: 6th in hammer

• Nathaniel Abel: 6th in 1000m

• Olivia Williams: 8th in high jump

• Catalina Magana: 8th in 1000m

Worth noting is that OTFC athletes of all ages were busy competing in the Vancouver Island Athletic Association track and field meets leading up to the championships in Nanaimo. Events in Duncan, Nanaimo, Port Alberni, Victoria, and Powell River “produced numerous outstanding performances and personal best results for all club athletes.”

• Makayla Hoey: 1st in 200m hurdles, high jump, shot put, 200m, long jump, javelin, pentathlon

• Felix Richter: 1st in 100m, 1st in 200m, 1st in 300m, 1st 100m in hurdles, 2nd in shot put

• Steven Schan: 1st in 300m, 1st in 200m hurdles, 2nd in shot put

• Kyra Blyt : 1st in 100m, 1st in 200m, 1st in 300m, 2nd in discus

• Tkia King: 1st in 200m steeplechase, 1st in 3000m

• Taylor Chestnut: 1st in 400m

• Olivia Williams: 1st in high jump, 1st in long jump, 2nd in 1000m, 3rd in shot put

• Ethan Smith: 1st in 100m, 2nd in 200m

• Chelsea Hoey: 1st in high jump

• Alena Woolnough: 1st in dIscus, 2nd in shot put

• Serena Woolnough: 1st in shot put, 2nd in hammer throw, 2nd in discus

• Samara Paine: 1st in triple jump, 2nd long jump

• Colson Schneider: 1st in 1500m

• Taylor Sayah:  1st in 1500m racewalk

• Madeleine Duncan: 1st in 1200m, 3rd in javelin

• Dalton Austin, 1st in hammer throw

• Eva Graessner: 1st long jump, 1st 100m, 1st discus

• Noah Elliott: 1st in Discus, 2nd in 200m, 2nd in 300m, 2nd in javelin, 2nd in long jump

• Jamie MacKenzie: 1st in hammer

• Avi Bassett: 2nd in 60m hurdles, 2nd in 800m racewalk, 3rd in discus

• Jacob Lillywhite: 2nd in 1200m

• Alex Hunter:  2nd in 80 m hurdles

• Catalina Magana: 2nd in javelin, 2nd in 60m hurdles, 3rd in 1000m

• Libby Elliott: 2nd in Discus, 2nd in javelin, 2nd in hammer throw, 3rd in shot put

• Rhiannon Terspstra: 3rd 800m, 3rd 60m hurdles

• Kokeb Cooper: 3rd 60m hurdles, 3rd in shot put

• Joanna Waite: 3rd in 60m hurdles

• Kate Morrison: 3rd in 800m racewalk

• Matthew Chand: 3rd in discus

• Daniel Stewart: 3rd in hammer

• Jacob Bassett: 3rd in 300m

• Logan Keltie: 3rd in 800m racewalk

IN OTHER NEWS:  Twelve OTFC athletes competed in Kamloops July 19-21 at the BC Athletics Championship event for athletes 14 and older, with many vying for spots on BC teams to compete later in the summer.